Nałogi, trudności emocjonalne, urazy psychiczne z czasów dzieciństwa, traumy, nerwice i kwestie związane z niskim poczuciem własnej wartości – to wszystko stanowi obszar, na którym pomoc może przynieść psychoterapia. Aby jednak sesje z terapeutą przyniosły oczekiwane efekty, ważne jest właściwe dobranie nurtu terapii. Które metody są obecnie na czołowych miejscach popularności i jak wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie?
Psychoterapia, jako technika leczenia zaburzeń psychicznych, stawia na cykl spotkań z profesjonalistą w tej dziedzinie. Ta metoda nie tylko wspomaga rozwój osobisty pacjenta, ale również ma za zadanie poprawić jakość jego życia. Ścieżka zawodowa psychoterapeuty jest wymagająca – wymaga ukończenia studiów oraz 4-letniego kursu specjalizacyjnego w wybranym nurcie psychoterapii.
Wielość form terapii jest ogromna – mogą one trwać od kilku tygodni do kilku lat, być prowadzone indywidualnie lub w grupie. Często stanowią jeden z elementów kompleksowego leczenia (np. depresji), ale mogą też być jedynym źródłem wsparcia dla pacjenta.
Liczba nurtów psychoterapii jest ogromna, a większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Szacuje się, że może ich być nawet kilkaset, co wynika z ciągłej ewolucji i zmienności teorii w tej dziedzinie. Każdy kolejny nurt wyłania się z poprzedniego, tworząc jego odmianę.
Jednakże, wiodące metody psychoterapii, czyli te najczęściej stosowane przez terapeutów i uznane za najbardziej efektywne, można policzyć na palcach jednej ręki. Zaliczają się do nich terapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychoanalityczna, gestalt oraz terapia systemowa stosowana przede wszystkim w kontekście całych rodzin.
Wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta, wymaga dokładnej analizy każdej z tych metod. Co charakteryzuje poszczególne szkoły psychoterapii?