Reprezentacja Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 odnotowuje najgorszy wynik od 76 lat

Z jednym dniem do zakończenia XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, która ma miejsce w Paryżu, polscy sportowcy znajdują się na niepokojąco niskim 40. miejscu w klasyfikacji medalowej. Jest to najgorsza pozycja, jaką Polska osiągnęła od czasów londyńskiej olimpiady w 1948 roku, gdzie nasz kraj uplasował się na 34. pozycji z jednoosobowym dorobkiem medalowym – brąz.

Podczas tegorocznej olimpiady w Paryżu, polscy reprezentanci zdobyli kilka wartościowych medali. Do triumfatorek i triumfatorów należą: Aleksandra Mirosław, która zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej, Julia Szeremeta z srebrnym medalem w boksie, Klaudia Zwolińska zdobywczyni srebra w kajakarstwie górskim (slalom K1) oraz drużyna siatkarska, która zdobyła srebro. Brązowe medale zdobyli: tenisistka Iga Świątek, Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów, drużyna szpadzistek (Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik), czwórka podwójna wioślarzy (Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański) oraz Aleksandra Kałucka, zawodniczka wspinaczki sportowej.

W klasyfikacji ogólnej na czele stoją Chiny z 39 złotymi medalami, 27 srebrnymi i 24 brązowymi. Tuż za nimi uplasowały się Stany Zjednoczone z dorobkiem 38 złotych, 42 srebrne i 42 brązowe medale. Na trzeciej pozycji znajduje się Australia z rezultatem 18-18-14.

Dzisiaj, czyli w niedzielę 11 sierpnia, podczas ostatniego dnia Igrzysk Olimpijskich 2024 zostanie wręczonych jeszcze 13 złotych medali.

Wielokrotnymi zdobywcami medali podczas igrzysk w Paryżu okazali się być między innymi: Zhang Yufei z Chin (6 medali), Leon Marchand z Francji (5 medali), Torri Huske ze Stanów Zjednoczonych (5 medali) czy Mollie O’Callaghan z Australii (5 medali).

W historii letnich igrzysk olimpijskich najwięcej złotych medali zdobył pływak z USA, Michael Phelps. Na najwyższym stopniu podium stanął on aż 23 razy, dodatkowo zdobywając 3 srebrne i 2 brązowe medale.