Rodzice często zmagają się z pytaniem, jak prawidłowo dbać o zęby ich młodych. Okazuje się, że w tej kwestii popełniane są liczne błędy, a odpowiedzialność za to leży przede wszystkim na rodzicach. Stomatolog Urszula Jarosz przedstawia 5 najczęściej spotykanych pomyłek. Sprawdź, czy Twoje metody pielęgnacji zgadzają się z jej radami.
Pielęgnacja jamy ustnej jest tematem skomplikowanym. Kluczowe jest wpajanie dzieciom odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat. To rodzice ponoszą odpowiedzialność za zdrowie swoich pociech, zarówno ogólne, jak i oralne. Jakie są najbardziej rozpowszechnione błędy, które rodzice popełniają podczas dbania o zęby swoich dzieci? Na te pytania odpowie lek. stom. Urszula Jarosz.
Top 5 błędów w pielęgnacji zębów dziecka
Na przestrzeni lat wykształciło się wiele mitów dotyczących dbania o zęby. Często pojawiają się również nowinki oraz rady oparte na najświeższych badaniach. Jednakże, jeśli chodzi o ząbki naszych maluchów, najważniejsze są podstawy. To, czego nauczymy dzieci od momentu pojawienia się pierwszego zęba, przyniesie korzyści w przyszłości. Na jakie błędy powinniśmy zwracać szczególną uwagę i czym je zastąpić?
1. Opóźnione rozpoczęcie mycia zębów
– Najważniejsza zasada dotycząca nauki mycia zębów u dzieci jest prosta: rozpoczynamy odmomentu pojawienia się pierwszego ząbka! Obecnie na rynku dostępne są specjalne szczoteczki, które zakładamy na palec – idealne dla niemowląt. W tym przypadku odpowiedzialność za higienę spoczywa na rodzicach. Dzieci uczą się poprzez powtarzanie, więc rytuał mycia zębów powinien stawać się dla nich codziennością. Należy pamiętać, że maluchy odkrywają świat za pomocą jamy ustnej, więc wprowadzenie szczoteczki nie powinno stanowić problemu. Warto też dać dziecku do ręki szczoteczkę z uchwytem (dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia). Pasta do zębów może być wprowadzona po ukończeniu pierwszego roku życia, jednak musi być ona dostosowana do wieku dziecka. – tłumaczy lek. stom. Urszula Jarosz, właścicielka Kliniki Vasovia Dental.
2. Mycie zębów przez dziecko bez nadzoru
Często bywa, że dwu- lub trzylatki niechętnie poddają się rytuałowi mycia zębów. Sytuacje takie, kiedy towarzyszą im krzyki czy ucieczki, mogą wpływać negatywnie na atmosferę podczas mycia zębów. Dzieci często próbują przejąć kontrolę i samodzielnie wykonać tę czynność.
3. Częste spożywanie słodyczy i picie soków
Cukier jest praktycznie wszechobecny i bardzo trudno go unikać, nawet w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest on obecny zarówno w mleku matki, jak i mleku modyfikowanym. Stąd tak ważne jest rozpoczęcie higieny jamy ustnej od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Inny problem stanowią soki i napoje.