Z początkiem 2025 roku, miasto Warszawa wprowadzi szereg zmian w systemie przyznawania dotacji na eliminację tzw. „kopciuchów” oraz instalowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Wszystko to jest wynikiem decyzji podjętych przez radnych podczas czwartkowej sesji. Równocześnie, planują oni modyfikacje w systemie dofinansowywania procesu rozbetonowania terenów miejskich.
Wiele zmian związanych jest z programem likwidacji niewydajnych źródeł ciepła. W ciągu ostatnich lat, udało się usunąć ponad 80% kopciuchów w stolicy. Program wsparcia dla mieszkańców działa od 2017 roku i do tej pory z budżetu miasta wydzielono na ten cel prawie 90 milionów złotych. Niemniej jednak, od 2022 roku, liczba wniosków o dotację systematycznie maleje.
Najważniejsze zmiany dotyczą terminu udzielania dotacji na likwidację kopciuchów. Wnioski na wymianę kotłów bezklasowych będą przyjmowane tylko do końca bieżącego roku, a dotacje zostaną wypłacone do końca 2025 roku. Wnioski dotyczące demontażu pieców spełniających wymagania klas 3 i 4 będą przyjmowane do końca marca 2027 roku, a ostatnie dotacje zostaną wypłacone do końca tego samego roku.
Zmiany obejmują również proces dofinansowania montażu kotłów na gaz. Złożenie wniosków możliwe będzie tylko do końca bieżącego roku, z możliwością realizacji inwestycji i otrzymania dotacji miejskiej do końca 2025 roku. Miasto planuje też dotować inwestycje związane z likwidacją starych, niewydajnych kotłów na gaz, które są wykorzystywane przez co najmniej 10 lat lub mają otwartą komorę spalania. Aktualne szacunki pokazują, że w Warszawie jest około 78 tysięcy lokalizacji, gdzie źródłem ogrzewania jest paliwo gazowe.
Zmiany wprowadzone zostaną również w systemie dotacji na instalację odnawialnych źródeł energii. Termin składania wniosków zostanie przedłużony do marca. Pompy ciepła powietrze-powietrze zostaną wykluczone ze wsparcia miejskiego na OZE. Mieszkańcy będą mieli możliwość instalowania gruntowych pomp ciepła oraz pomp ciepła powietrze-woda, które muszą być zarejestrowane na „Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM). Dodatkowo, zostaną udzielane dotacje na magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.
Nowa uchwała wprowadza również kategorię dotacji na rozbetonowanie i zazielenianie terenów miejskich. Miejskie dofinansowanie wyniesie 70% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 150 tysięcy złotych. Dotacje będą dostępne dla inwestycji, które zakładają likwidację nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Minimalna wielkość pojedynczego fragmentu poddawanego zmianom musi wynosić 5 metrów kwadratowych, a ich suma musi być większa lub równa 200 metrów kwadratowych.
Wnioski o dotację na rozbetonowanie będzie można składać od momentu wejścia w życie nowej uchwały, czyli od połowy listopada bieżącego roku.