Starzenie się ciała jest nieodłącznym procesem życia, którego jednym z objawów jest spowolnienie metabolizmu. To zjawisko prowadzi do mniejszego spalania kalorii przez organizm, a tym samym do gromadzenia się większej ilości tłuszczu w tkankach. Dodatkowo, po przekroczeniu 40 lat, obniża się poziom estrogenów i maleje masa mięśniowa. Mimo że wydaje się to nieuniknione, istnieją naturalne metody na opóźnienie tych zmian.
Zastanawiasz się dlaczego po 40-tce, mimo utrzymania takiego samego stylu odżywiania, twoja waga zaczyna rosnąć? Kluczową rolę odgrywa tu wolniejszy metabolizm. Ten proces obejmuje szereg reakcji biochemicznych, które zużywają energię potrzebną do życia. W dodatku, osoby w wieku powyżej 40 lat zazwyczaj prowadzą mniej aktywny tryb życia, co dodatkowo obniża spalanie kalorii. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Wprowadź do swojej diety więcej białka – składnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm. Białko może zwiększyć podstawową przemianę materii nawet o 25%. W przypadku tłuszczu i węglowodanów, te wartości wynoszą odpowiednio 5-10% i 6%. Białko składa się z aminokwasów; ich trawienie wymaga od organizmu zużycia większej ilości energii. Dlatego warto przemyśleć na nowo skład swoich posiłków, ograniczając w nich węglowodany na korzyść białka zawartego m.in. w drobiu, rybach, jajkach i roślinach strączkowych. Wybieraj chude produkty, pamiętając o zalecanym dobowym spożyciu białka – 1 g na 1 kg masy ciała.
Zwiększ spożycie wody – najlepiej rozpoczynając dzień od szklanki wody z cytryną na czczo. Regularne stosowanie tej metody może przyspieszyć metabolizm nawet o 30%. Jest to spowodowane tym, że organizm musi zużyć energię na ogrzewanie spożywanych płynów. Zastąp słodkie, kaloryczne napoje wodą i staraj się spożywać około 2 l płynów dziennie.
Wzbogać swoją dietę o błonnik – jest on niezwykle pomocny, kiedy masz problemy z zaparciami lub podejrzewasz, że Twój metabolizm działa nieprawidłowo. Zwiększenie spożycia błonnika przyspiesza perystaltykę jelit, a tym samym usprawnia usuwanie z organizmu niestrawionych resztek pokarmowych. Błonnik znajdziesz w warzywach, owocach, produktach zbożowych, otrębach i strączkach. Dobrze jest spożywać codziennie od 20 do 40 g tego składnika – to doskonała profilaktyka przeciwko otyłości, cukrzycy, nowotworom i chorobom serca.