W sobotę Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na prezydenta stolicy, oświadczył, że jego marzeniem jest „zielona Warszawa, która jest taka nie tylko w deklaracjach politycznych”. Jego zamysłem jest stworzenie specjalnych zielonych zakątków we wszystkich dzielnicach miasta. Wspólnie z innymi politykami swojej partii przedstawił strategię o nazwie „Zielony zakątek”.
Aby przekazać swoje plany mieszkańcom miasta, kandydat na prezydenta stolicy zorganizował konferencję prasową. Miała ona miejsce na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Szwedzkiej oraz Strzeleckiej na warszawskiej Pradze-Północ. Jak zapewniał Bocheński podczas konferencji, program „Zielony zakątek” ma na celu stworzenie miejsc do odpoczynku i spotkań dla mieszkańców osiedli, które są ubogie w zieleń. Planuje również rewitalizację podwórek oraz umożliwienie integracji społecznej.
Bocheński zapowiedział: „Chcemy prawdziwie zielonego miasta, nie tylko takiego zapowiadane przez polityków. Chcemy stworzyć zielone zakątki we wszystkich osiedlach Warszawy, miejsca gdzie mieszkańcy mogą spotkać się, uprawiać sport, rozmawiać i odpoczywać. Chcemy, aby były to miejsca dostępne dla każdego – dla matek z dziećmi, seniorów oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta”.
Zdaniem kandydata PiS na prezydenta stolicy, należy „porzucić strategię realizowaną przez obecnego prezydenta Rafała Trzaskowskiego, która polega na pięknych deklaracjach i braku konkretnych działań”. Jak dodał, młode pokolenie często nazywa Trzaskowskiego „betonozaurem”, bo większość inwestycji jest zalana betonem, a zieleń jest tylko dodatkiem. „My chcemy to zmienić i to na dobre” – zapowiedział Bocheński.
Barbara Socha, potencjalna wiceprezydent Warszawy w razie wygranej Bocheńskiego, zdradziła, że cel programu „Zielony zakątek” to stworzenie przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni dla dzieci, rodziców, seniorów oraz wszystkich mieszkańców miejsc o niskim poziomie zieleni. Oceniła, że „miasto powinno dbać o zachowanie równowagi pomiędzy betonem a zielenią na każdym obszarze i jeśli konieczna jest nawet minimalna wycinka drzew, te ubytki muszą być rekompensowane w tym samym obszarze miasta, a nie gdzieś na jego obrzeżach”.
Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ, przemówił o tworzeniu miejsc integracji społecznej. Jak wskazuje, mogłoby to być realizowane poprzez rozbudowę infrastruktury, w tym siłowni plenerowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Szkoły i przedszkola mogłyby służyć lokalnej społeczności również po godzinach szkolnych. „Warszawa potrzebuje więcej miejsc integracji społecznej” – podkreślił Lisiecki. Takie miejsca mogłyby działać pod patronatem rad osiedli.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia. Oprócz Tobiasza Bocheńskiego o urząd prezydenta Warszawy ubiegają się obecny włodarz stolicy Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Magdalena Biejat – kandydatka Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich, Przemysław Wipler – kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin-Mikke – kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Romuald Starosielec – kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.