Podczas eksplorowania różnych regionów Polski, często jesteśmy kuszeni do spróbowania lokalnych specjałów. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak takie przysmaki jak toruńskie pierniki, oscypek czy bryndza wpływają na nasze zdrowie i figurę? Jaką wartość kaloryczną mają te popularne artykuły spożywcze? Co skrywają w swoim składzie? Czy każda osoba może pozwolić sobie na ich jedzenie, czy może istnieją pewne stany zdrowia, które powinny nas skłonić do rezygnacji z nich?
Oscypek to ser wędzony, który jest charakterystyczny dla regionu Podhala. Jest produkowany z mleka owczego lub z mieszanki mleka owczego i krowiego. W 100 gramach tradycyjnego oscypka (co odpowiada trzem małym owalnym serkom) znajduje się 386 kcal, 29 gramów białka i 30 gramów tłuszczu. Oscypek ma podobną wartość kaloryczną do serów żółtych i nie jest produktem dietetycznym, biorąc pod uwagę jego wysoką gęstość energetyczną. Jest także źródłem dużej ilości soli, co sprawia, że nie jest zalecany dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy choroby nerek. Mimo to, badania dowodzą, że spożywanie oscypka może przeciwdziałać wystąpieniu miażdżycy i chorób neurodegeneracyjnych, a także pomaga w detoksykacji organizmu. Oscypek jest doskonałym źródłem białka i wapnia, a tradycyjnie przypisuje mu się zdolność do zwiększania wytrzymałości organizmu.
Z drugiej strony, bryndza to miękki, biały ser podpuszczkowy o pikantnym i słonym smaku. Podobnie jak oscypek, jest produkowany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego. Bryndza ma nieco niższą wartość kaloryczną – w 100 gramach seru znajduje się 236 kcal, 17 gramów białka i 18,8 gramów tłuszczu. Dzięki naturalnemu sposobowi hodowli owiec, z mleka których jest produkowana bryndza, ten ser posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Badania naukowe wykazały, że produkty pochodzące z mleka owczego mogą działać przeciwnowotworowo oraz pomagać w zwalczaniu chorób Alzheimera i Parkinsona. Dodatkowo pozytywnie wpływają na proces trawienia i stan mikroflory jelitowej, dostarczając cennych bakterii probiotycznych.